Bezpieczne place zabaw

Home / Bezpieczne place zabaw

bezpieczne place zabawBezpieczne place zabaw – zabawa na świeżym powietrzu może być lepsza od rozwiązań technologicznych

Obecnie wiele dzieciaków woli spędzać czas przed komputerem, telewizorem lub telefonem komórkowym zamiast iść na dwór. Na szczęście, wciąż jest wielu rodziców, którzy starają się oderwać swoje dziecko od nowinek technologicznych i zabierają je na bezpieczne place zabaw.

 

Zabawa na dworze idealnym rozwiązaniem!

Zabawa na świeżym powietrzu to przede wszystkim korzyści zdrowotne dla wszystkich dzieci. Przede wszystkim w takich sytuacjach dziecko dotlenia swój organizm, a gdyby nie tlen to ich mózg, układ krążeniowych lub oddechowy nie mógłby prawidło funkcjonować. Z tego też powodu wychodzenie na dwór z dziećmi jest tak istotne. Warto więc zachęcać je do zabawy na dworze i spędzania czasu na świeżym powietrzu, np.: zabierając je na spacer lub bezpieczne place zabaw. W ten sposób dzieci nie tylko dotleniają swój organizm, ale też zabawa na urządzeniach zabawowych dostarcza im mnóstwa pozytywnych bodźców, których na pewno nie zapewni mu gra komputerowa albo telewizja. Jakie jeszcze zalety ma przebywanie na świeżym powietrzu? W ten sposób dziecko uczy się nowych umiejętności, a także jest to czas, w którym cała rodzina może ze sobą na spokojnie porozmawiać, dzięki czemu można budować więzy rodzinne.

Warto stawiać na bezpieczne place zabaw

Zabawa na świeżym powietrzu całą rodziną ma ogrom zalet i nie mam na myśli tylko tych zdrowotnych. Jest to przede wszystkim sposób, dzięki któremu możesz budować więzi emocjonalne ze swoim dzieckiem. Jednak to nie na tej kwestii będę skupiać się w tym artykule. Dziś chcę napisać o tym, jak wyglądają bezpieczne place zabaw oraz w jaki sposób można je rozpoznać. A nie jest to takie proste zadanie, jakby mogło wydawać się. Jako rodzic musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są urządzenia zabawowe. Zobacz, czy mają one rdzę oraz czy są solidnie wykonane. W przeszłości zdarzyło się wiele niepotrzebnych wypadków właśnie przez brak stabilności systemów zabawowych.
Na jakie kwestie warto jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno istotne jest ogrodzenie. Gwarantuje ono bezpieczeństwo oraz to, że nikt niepożądany nie będzie się kręcił wokół placu. Istotne są również certyfikaty. Warto sprawdzić, czy dany plac zabaw je posiada. W tym celu wystarczy jedynie spojrzeć na informacje, która powinna być powieszona w widocznym miejscu. Jeśli jej nie ma, oznacza to, że dany plac zabaw nie posiada odpowiedniego certyfikatu.

Bezpieczne place zabaw powinny być nadzorowane

Każdy odpowiednio zarządzany plac zabaw ma administratora lub nadzorcę, czyli osobę, która zajmuje się tym miejscem. Do jego zadań należy przede wszystkim kontrolowanie stanu technicznego danego placu zabaw oraz stwierdzenie, czy jest on bezpieczny dla bawiących się tam dzieciaków. To niezwykle istotne oraz odpowiedzialne zadanie, które powinno być wypełniane każdego dnia. Codzienna kontrola to gwarancja bezpieczeństwa, a także pozwala ona ukazywać zagrożenia, które mogą powstawać z różnych przyczyn, np.: w wyniku wandalizmu. Istotny jest też porządek. W momencie, w którym plac zabaw jest zaśmiecony, to wtedy staje się zagrożeniem dla zdrowia bawiących się tam dzieci oraz nieestetycznie prezentuje się.

Książeczka placu zabaw – czy to wymóg?

Bezpieczne place zabaw to miejsca, które spełniają wysokie standardy jakości zarówno w trakcie budowy, jak i po wybudowaniu. Normy bezpieczeństwa ustawiane są przez dane państwa, a dodatkowo dla członków Unii Europejskiej są one nadawane właśnie przez Unię. I to właśnie członkowie tego porozumienia wymyślili tzw. książeczkę placu zabaw. W ten sposób administratorzy danego placu zabaw mogą pokazać, że jest on prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.