Plac zabaw

Home / Plac zabaw

plac zabawPlac zabaw – połączenie aktywnej i kreatywnej zabawy

Nie ma na świecie chyba ani jednego dziecka, które nie lubiło by spędzać czasu na placu zabaw, w szczególności, że te miejsca zostały stworzone i dopasowane właśnie do oczekiwań dzieci. W końcu miejsca do zabawy to doskonała okazja dla wszystkich dzieci, aby spotkać się z kolegami oraz koleżankami z klasy albo przedszkola, a przy okazji aktywnie spędzić czas. Jednak to nie koniec listy zalet. Jeśli chcesz poznać resztę, to czytaj dalej…

Nauka życia w społeczeństwie – plac zabaw

Plac zabaw jest to miejsce, które jest miejscem nauki dla dzieci, także w kwestiach społecznych. Przede wszystkim dzieci uczą się tam, jak nawiązywać pierwsze kontakty z innymi osobami, które są w różnym wieku. Plac zabaw to doskonała okazja, by podszkolić swoje umiejętności społeczne, które, jak wiemy, są niezwykle przydatne w dorosłym życiu. A to właśnie place zabaw umożliwiają maluchom naukę w tej materii, a przy okazji w bardzo wielu przypadkach tworzą się tam przyjaźnie na całe życie. Jednak to nie koniec zalet, jeśli chodzi o plac zabaw. Na zabawie w tym miejscu korzystają nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy mogą obserwować swoje pociechy. Tego typu obserwacja to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się, w jaki sposób zachowuje się ich dziecko w różnych sytuacjach, np.: mogą zobaczyć, czy będzie przepuszczać inne dzieci w kolejce lub czy potrafi dzielić się zabawkami. W ten sposób rodzice mogą zobaczyć, w jakich kwestiach muszą popracować z dzieckiem. To właśnie podczas zabawy na placu zabaw wychodzą takie kwestie jak to, czy dziecko ma cierpliwość i potrafi poczekać na swoją kolej, czy też woli omijać kolejkę. Podczas takich sytuacji rodzic na bieżąco może upominać swoje dziecko, dzięki czemu może oduczyć je tego typu zachowań. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że na placu zabaw zdarzają się różne sytuacje, nie tylko te przyjemne. Z tego też powodu plac zabaw można określić swego rodzaju testem, który przygotowuje dzieci do prawdziwego i dorosłego życia. Podczas tych nieprzyjemnych sytuacji dziecko musi sobie poradzić z różnymi doznaniami, a przy okazji też czerpią z nich naukę.

Plac zabaw ma korzystny wpływ na rozwój dziecka

Jedno z naszych powiedzeń głosi, że ruch to zdrowie i jest w nim wiele prawdy. W końcu to właśnie ćwiczenia oraz ruch to doskonały sposób, by nie tylko utrzymać szczupłą sylwetkę, ale jest to też możliwość dotlenienia organizmu oraz poprawienia swojej kondycji. Podobna sytuacja jest też w przypadku dzieci . Jeśli więc chcesz, by Twoje dziecko polubiło aktywność fizyczną i uprawiało sport także w dorosłym życiu, to koniecznie zabieraj je na place zabaw. W końcu to właśnie plac zabaw jest miejscem, który zachęca dzieci do aktywnego spędzania czasu i uczy ich aktywności fizycznej. Ale to tylko jeden z plusów tego miejsca. Pomaga ono również rozwijać się dzieciom pod względem fizycznym, a to wszystko dzieje się za sprawą urządzeń, jakie tam znajdują się. Przykładowo, z pozoru zwykła huśtawka uczy dzieci zmysłu równowagi oraz pomaga mu nauczyć się umiejętności balansowania ciałem. Piaskownica pomaga dzieciom rozwijać precyzję, a także wyobraźnię, np.: gdy wyobrażają sobie, że wybudowali zamek, a nie zwykłe babki. Również ścianki wspinaczkowe, czy tory przeszkód odgrywają ważną rolę. Pomagają one dzieciom rozwijać i wzmacniać mięśnie ramion i nóg. Istotne jest również świeże powietrze. Tlen wpływa na prawidłową pracę nie tylko mózgu, ale też układu oddechowego lub serca. Nawet krótka wizyta na placu zabaw wpływa korzystnie na zdrowie dziecka.