Place zabaw dla przedszkoli

Home / Place zabaw dla przedszkoli

place zabaw dla przedszkoliZdobywanie funduszy na place zabaw dla przedszkoli

Przy każdej placówce edukacyjnej, jaką jest przedszkole, powinien znajdować się odpowiedni plac zabaw. Niestety, w wielu przypadkach powstanie tego projektu jest niemożliwe, a głównym powodem są finanse. Na szczęście, są miejsca, w których można zwrócić się o dofinansowanie. Skąd brać fundusze na place zabaw? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Place zabaw dla przedszkoli z budżetu obywatelskiego

Budżet partycypacyjny, nazywany też obywatelskim, jest to jedna z niewielu inicjatyw, która nie tylko powstała z myślą o obywatelach, ale też rzeczywiście im pomaga. Samym celem budżetu obywatelskiego jest aktywizacja mieszkańców danego miasta i budowanie postawy obywatelskiej. W ten sposób, dzięki pomysłowości mieszkańców, powstaje wiele interesujących projektów, a jednym z nich są place zabaw dla przedszkoli. Pisząc o budżecie obywatelskim warto wspomnieć o historii tej inicjatywy. Prekursorem tego projektu jest małe brazylijskie miasto, Porto Alegro. To właśnie Brazylijczycy w 1989 roku wymyślili budżet partycypacyjny. W naszym kraju ta inicjatywa pojawiła się dopiero 22 lata później w Sopocie. Tak bardzo spodobała się ona Polakom, że inne miasta szybko dołączyły do tego skromnego grona. Obecnie budżet obywatelski jest w takich miastach jak: Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław.
Dzięki budżetowi partycypacyjnemu powstało już wiele projektów, w tym teatry, siłownie zewnętrzne albo place zabaw dla przedszkoli. Jeśli jesteś dyrektorem albo też pracownikiem przedszkola, to pamiętaj o tym, że Ty też możesz postarać się o stworzeniu placu zabaw ze środków budżetu obywatelskiego. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie wnioski, a następnie zgłosisz projekt do odpowiedniego działu w Urzędzie Miasta.

Inny sposób na uzyskanie środków – fundusz sołecki

Niestety, nie we wszystkich miastach lub gminach funkcjonuje budżet partycypacyjny. Co w takich przypadkach mają zrobić mieszkańcy danej miejscowości? Dobrym rozwiązaniem jest fundusz sołecki. Czym jest fundusz sołecki? W dużym skrócie, środki z funduszu sołeckiego są to pieniądze z budżetu gminy, które zostały wyodrębnione na potrzeby obywateli. Podobnie jak w przypadku budżetu obywatelskiego, aby móc skorzystać z tego funduszu, należy złożyć odpowiednio przygotowane dokumenty, by potem… uzbroić się w cierpliwość. Wniosek, który złożyłeś, powinien zostać przeanalizowany na specjalnie zwołanej radzie. W jej skład wchodzą: sołtys, rada sołecka, a także 15-ście pełnoletnich obywatelki danego sołectwa.

Czy dofinansowanie z Funduszu Europejskiego to dobry pomysł?

Innym sposobem na uzyskanie dofinansowania jest Fundusz Europejski. W ten sposób mogą powstać place zabaw dla przedszkoli, a to wszystko dzięki środkom, jakie oferuje Unia Europejska. W momencie, w którym chcesz zdobyć fundusze na ten cel, musisz zwrócić się do odpowiedniej organizacji. Fundusz Europejski wspiera głównie regionalne programy, a także miasta, w których liczba mieszkańców nie jest większa niż 5 tysięcy mieszkańców. Z tego też powodu Fundusz Europejski to idealna opcja dla przedszkoli oraz placówek, które znajdują się w małych miejscowościach. Ogromnym plusem tej opcji jest też to, że nie tylko publiczne placówki mogą zgłaszać swoje projekty. Jest to także duża szansa dla niepublicznych placówek, które mogą wybudować place zabaw albo postarać się o dofinansowanie na inne ważne pomoce dydaktyczne potrzebne dla placówki.
Wiele firm oraz przedsiębiorstw korzysta z Funduszu Europejskiego, dzięki czemu ich projekty mają szansę zostać zrealizowane, a to wszystko dzięki środkom unijnym. Również place zabaw dla przedszkoli są w taki sposób budowane. Jeśli chcesz zdobyć środki unijne na ten cel, to przede wszystkim musisz się zwrócić o dofinansowanie z Funduszu Europejskiego. Wspiera on głównie regionalne programy i miasta, w których liczba nie przekracza 5 tys. mieszkańców. Jest to doskonała opcja dla wszystkich przedszkoli, które mieszczą się w małych miejscowościach. Plusem tego rozwiązania jest też to, że o środki mogą starać nie tylko publiczne, ale też niepubliczne placówki.