Jak place zabaw wpływają na rozwój dziecka?

Home / place zabaw / Jak place zabaw wpływają na rozwój dziecka?

Jedna smutna huśtawka na wybetonowanym podłożu to już przeszłość. Obecnie place zabaw, które tworzy m.in. Dr Spil – https://spil.pl/category/plac-zabaw/ – są zdecydowanie ciekawsze: kolorowe, wyposażone w różnorodne nowoczesne sprzęty, zabezpieczone elastycznym podłożem. Poniżej pokazujemy, jakie korzyści odnoszą dzieci z zabaw na placu zabaw.

Zjeżdżalnia

Zjeżdżalnie mogą być wykonane z plastiku (dla młodszych dzieci) lub z metalu (dla starszych). Przed tym, jak wypościmy dziecko na zjeżdżalnie, sprawdźmy, czy powierzchnia ślizgu jest wolna od zanieczyszczeń. Zjeżdżalnia uczy dzieci cierpliwości, pozwala na rozwijanie koncentracji uwagi, a także pozwala wyćwiczyć balansowanie ciałem.

Huśtawka

Korzystanie z huśtawki pozwala dzieciom na ćwiczenie błędnika, który ułatwia panowanie nad swoją pozycją w przestrzeni. Dodatkowo, huśtanie się na huśtawce pozwala na wyćwiczenie mięśni nóg i tułowia.

Platformy ruchome

Platformy ruchome, ruchome mostki pozwalają na w dziecku odwagi do podejmowania nowych wyzwań, dodaje pewności siebie w razie powodzenia i sprawia, że dziecko staje się coraz bardziej nieustraszone. To bardzo cenna cecha w życiu, dlatego wybierajmy dla najmłodszych te place zabaw, które mają takie ryzykowne elementy do ćwiczeń.

Karuzele

Place zabaw dla dzieci często wyposażone są w nowoczesne karuzele, które pozbawione są tradycyjnych siedzisk: są to kręcące się platformy, do których może wejść kilkoro dzieci jednocześnie. Zabawy z wykorzystaniem tego typu sprzętu cieszą się popularnością wśród dzieci i uczą współpracy.

Równoważnia

Równoważnia bywa utrapieniem dla rodziców dziecka, które jest jedynakiem lub chodzi na rzadko uczęszczane place zabaw dla dzieci. Jeśli jednak dziecko trafi na rówieśników, zabawa we dwoje na równoważni, czyli huśtawce dla dwojga to doskonała forma doskonalenia umiejętności współpracy z innym człowiekiem.

Podsumowanie

Plac zabaw ma dla dziecka takie znaczenie, jak hala treningowa dla sportowca. To właśnie na placu dziecko może zdobywać nowe umiejętności, ćwiczyć motorykę dużą i małą, a także cieszyć się kontaktem z rówieśnikami. Warto więc zadbać, aby nasza pociecha miała dostęp do profesjonalnie wyposażonego placu na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *