Place zabaw

Home / Place zabaw

place zabawPlace zabaw i ich metamorfoza na przestrzeni lat

Zastanawiasz się, jaką metamorfozę przeszły place zabaw na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat? Jeśli chcesz sobie przypomnieć i powspominać wygląd dawnych placów zabaw, to zapraszam serdecznie do przeczytania tego artykułu. Znajdziesz w nim krótki przegląd historyczny oraz dowiesz się, czym charakteryzują się obecne place zabaw.

Place zabaw – krótki powrót do przeszłości

Wydawać by mogło się, że place zabaw powstały niedawno. Jednak tak nie jest. Już w średniowieczu były znane tzw. „ogrody zabaw”. Oczywiście, ich wygląd znacznie różnił się od tych dzisiejszych placów zabaw, jednak sama idea była podobna (choć w średniowiecznych ogrodach zabaw mogły brać udział też dorosłe osoby).
Jeśli zaś chodzi o pierwsze place zabaw, które powstały z myślą o dzieciach, to budowane były one na terenach: Niemczech, Anglii i Stanów Zjednoczonych już w XIX wieku. Za przykład może tu posłużyć plac zabaw w Birmingham (1877) lub Norymberdze (1876).

Wygląd placów zabaw z dawnych lat

Dawniej wszystkie place zabaw wyglądały bardzo podobnie. Powodem była nie tylko kolorystyka, która głównie ograniczałaś się do szarości lub brudnej zieleni, ale też urządzenia, jakie były umieszczane w tych miejscach. W standardowym składzie znajdowały się: znajdowały się: huśtawka, zjeżdżalnia oraz piaskownica. Te dwa czynniki były przyczyną, przez którą większość placów zabaw wyglądała monotonnie. Ale to nie wszystkie minusy dawnych placów zabaw. Dużym problemem był też wygląd urządzeń zabawowych oraz ich stan. Jeszcze nie tak dawno temu, bo kilkanaście lat temu, na wielu placach zabaw nie było żadnego administratora, którego zadaniem byłoby doglądanie placu zabaw oraz wychwytywanie wszelkich usterek. Podobnie było z konserwacją systemów zabawowych, która nie była wymogiem. Z tego też powodu odpadająca farba albo rdza były częstym widokiem, który nikogo nie dziwił. Obecnie trudno wyobrazić sobie taką sytuację. Na szczęście, dziś wiele zmieniło się i teraz dba się o to, by place zabaw były bezpiecznym miejscem dla dzieci, która tam bawią się.

A jak obecnie wyglądają place zabaw?

Obecnie wiele zmieniło się. Przede wszystkim place zabaw nie są już w tak opłakanym stanie, jak to było dawniej. Poza tym do każdego placu zabaw jest albo wyznaczony nadzorca, który sprawdza jego stan techniczny, albo też są przeprowadzane regularne kontrole. W ten sposób w niedługim czasie wyłapywane są usterki, które mogą zagrażać życiu dziecka. Warto tutaj podkreślić, że o taki stan rzeczy nie tylko zadbało nasze polskie prawo, ale też Unia Europejska. Wymogi, które ona wprowadziła, są niezwykle szczegółowe oraz restrykcyjne. Jednak to też przekłada się na jakość placów zabaw. Producenci placów zabaw muszą bardziej przyłożyć się do swojej pracy, a dzięki temu tworzą też place zabaw z lepszych materiałów (takich, które są odporne na działania mechaniczne i czynniki atmosferyczne). Ale to nie wszystkie zmiany na lepsze. Ogromną różnicę widać też w wizualnej prezencji placów zabaw. Szare, bure i nijakie place zabaw odeszły w niepamięć, a zastąpiły je pełne kolorów i różnorodnych urządzeń. I tu także zaszła pozytywna zmiana. Teraz plac zabaw to nie tylko huśtawka, zjeżdżalnia i piaskownica. Obecnie każdy plac zabaw różni się od siebie, a wyposażenie może być różne. Producenci placów zabaw za każdym razem starają się stworzyć niepowtarzalne projekty, dzięki czemu dzieci mogą spędzić nie tylko aktywnie, ale przede wszystkim kreatywnie czas.