Producent placów zabaw

Home / Producent placów zabaw

producent placów zabawProducent placów zabaw – jakie wymogi bezpieczeństwa musi on spełniać?

Dzieci są przyszłością narodu – to szczególne zdanie bardzo często pada przy różnych okolicznościach, w szczególności w momencie przemów polityków. Lecz to nie polityka będzie przedmiotem niniejszego tekstu. Skoncentruję się w nim na wymogach oraz normach bezpieczeństwa, które powinien spełnić odpowiedzialny producent placów zabaw. Jeżeli ciekawi Cię ostatnie zagadnienie, to zdecydowanie przeczytaj niniejszy tekst.

Bezpieczeństwo zagwarantuje dobry producent placów zabaw

Wielu z nas na pewno słyszało sformułowanie, że każde dziecko posiada prawo do bezpiecznej zabawy, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taki zapis istnieje w naszym prawie. Wprowadziło je Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ), które w listopadzie 1989 roku usankcjonowało tą umowę. Według zapisu dziecko posiada nie tylko prawo do zabawy, ale również zajęć rekreacyjnych, a zabaw i nauka to nierozłączny element dzieciństwa każdego dziecka. Dlatego też obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku korzystnych warunków tak, by mogło się ono prawidłowo rozwijać.

Jakie wymogi obowiązują dobrego producenta placów zabaw?

Jeszcze nie tak dawno temu, bo w czasach, gdy w Polsce panowała komuna, nie przywiązywano dużej uwagi do wymogów bezpieczeństwa. Dlatego też budowa placów zabaw nie była unormowana. Na szczęście, obecnie wiele zmieniło się w tej materii, w szczególności odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej.
Teraz każdy dobry producent placów zabaw musi spełniać odpowiednie normy oraz stosować się do wymogów bezpieczeństwa. Tylko tak można być pewnym, że dany plac zabaw jest bezpieczny dla bawiących się tam dzieci. Wiele norm określa przede wszystkim systemy zabawowe. Powinny mieć one numer 2001/95/WE. Ważna jest także norma PN-EN 1176, która określa produkcję oraz norma PN-EN 1177. Odnosi się ona do nawierzchni i opisuje, w jaki sposób powinna ona wyglądać. Oczywiście, producent placów zabaw ma obowiązek nie tylko spełniać wymogi Unii Europejskiej, ale też istotne są dla niego normy, jakie nakłada na niego państwa. W naszym kraju producent placów zabaw musi ustosunkować się do przepisów, jakie znajdują się w Polskich Normach Budowlanych. W tym dokumencie są określone takie aspekty jak: ochrona przed upadkami, zakleszczeniami lub kolizjami. Warto tu wspomnieć o normie PN-EN 1176-1, która mówi o tym, że materiały drewniane muszą być zabezpieczone przed butwieniem.

Bez jakich elementów nie możemy mówić o bezpiecznym zestawie zabawowym?

Plac zabaw nie składa się jedynie z urządzeń zabawowych, takich huśtawka, piaskownica, zjeżdżalnia lub też karuzela. Są to niezwykle istotne elementy, bez których nie byłoby tego miejsca, ale dobry producent placów zabaw musi zadbać też o inne aspekty. Powinny też tam znajdować się : ławki, ogrodzenie, rośliny, tablice informacyjne czy też wreszcie kosze na śmieci. Są to ważne elementy i mają one ważne zadanie nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych. Oczywiście, każdy z tych elementów jest normowany przez przepisy, które musi spełnić producent placów zabaw. Tylko w taki sposób można mieć gwarancję, że plac zabaw jest bezpieczny oraz odpowiednio dostosowany do dzieci i ich opiekunów. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że producent placów zabaw zapomina o rozmieszczeniu urządzeń zabawowych w taki sposób, by zapewnić dzieciom cień podczas zabawy. Jest to w szczególności istotne w upalne dni, kiedy rodziny potrafią spędzić tam całe dnie.