Czy warto wprowadzać budżet obywatelski?

Home / Bez kategorii / Czy warto wprowadzać budżet obywatelski?


Wydaje się, ze realny wpływ obywateli na przestrzeń publiczną powinien być oczywistością. Z tego też względu coraz więc miast oraz gmin decyduje się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiegohttp://budzet-obywatelski.pl/jakie-korzysci-niesie-ze-soba-wprowadzenie-budzetu-obywatelskiego/?

Wzmocnienie postaw obywatelskich

Niewątpliwie, budżet obywatelski ma znaczny wpływ na wzmocnienie postaw obywatelskich. Jeśli obywatele sami decydują o tym jakie obiekty powstają w ich gminie czy też mieście zaczynają być bardziej zaangażowani w sprawy wspólnoty. Jednocześnie zdecydowanie bardziej troszczą się o wspólną przestrzeń, którą przecież sami kształtują. Jeśli obywatele mogą więc decydować o tym, czy w okolicy ma powstać plac zabaw, czy tez na przykład siłownia, zdecydowanie bardziej dbają o nowe obiekty.

Realizacja najważniejszych potrzeb

Jakie korzyści niesie wprowadzenie budżetu obywatelskiego oprócz większego zaangażowania obywateli? Z pewnością bardzo ważne jest również to, że dzięki obywatelom w okolicy powstają jedynie najważniejsze, najpotrzebniejsze w danej chwili obiekty. Kto bowiem lepiej od obywateli wie, jakie są ich największe potrzeby?

Budżet obywatelski – korzyści dla władzy

Niewątpliwie, również władze czerpią pewne korzyści z wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Rzecz w tym, iż obywatele bardziej ufają politykom, którzy oddają w ich ręce część władzy. Mogą więc oni często liczyć na głosy w wyborach, jeśli wsłuchują się w postulaty wyborców i pozwalają na realizację projektów w ramach budżetu obywatelskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *